Skip to content

Utveckla och testa

Vad?

Att utveckla och testa handlar om att generera nya idéer om samhällsförändring som ska förbättra människors livsvillkor, samt utforma och testa konkreta lösningar, tillsammans med berörda människor och samhällsaktörer. Här möts teori och praktik. Det här elementet i processen handlar om att utveckla formen på sociala innovationer, hur det nya tar sig uttryck. Sociala innovationer kan ta sig många olika former, till exempel nya verksamheter, tjänster, metoder, mötesplatser och samarbeten.

Varför?

Att komma på nytänkande lösningar på komplexa samhällsutmaningar tar tid. Innovation uppstår när vi tillåts experimentera och utforska utanför givna ramar och strukturer. Det behövs därför särskilda utrymmen där idéer och förslag kan och får utvecklas och testas utanför de vanliga rutinerna och processerna. För att skapa dessa utrymmen är det viktigt att använda metoder och format som främjar kreativitet och ett öppet och tillåtande utforskande. En miljö som kombinerar olika logiker och perspektiv och hjälper till att skapa nya förhållningssätt och infallsvinklar på problemet. Utrymmen för att gemensamt experimentera och prova sig fram, generera olika idéer och prioritera bland dessa, samt utforma, prototypa och testa möjliga lösningar. Slutligen behövs feedback samlas in för att kunna anpassa lösningarna. 

Hur?

Rent praktiskt finns många metoder och arbetssätt att använda för dig som vill utveckla nya idéer och testa dem. Här är några:  

  • Innovationslabb 
  • Design thinking 
  • Crowdsourcing  
  • Innovationstävlingar  
  • Dialogprocesser 
  • Policylabb och experimentell policy 
  • Regulatoriska sandlådor 
  • Systemdemonstratorer 

Det är vanligt att bara vissa röster och grupper medverkar i att ta fram förslag och lösningar på samhällsutmaningar. För att undvika stuprör och andra begränsande strukturer är det oavsett metod viktigt att arbeta proaktivt och medvetet utforma inkluderande processer. Både de som är påverkade och de som påverkar och kan förverkliga idéerna, bör finnas representerade eftersom idéutveckling och testning gynnas av bredd och variation. 

Det kan göras genom att bjuda in alla berörda samhällssektorer finns representerade – civilsamhälle, näringsliv, offentlig sektor och akademi. För att säkerställa ett långsiktigt ägarskap av lösningen är det viktigt att de med mandat och förutsättningar att få lösningen att komma till användning på sikt finns med i utveckling och test av lösningar. Centralt är också att medvetet inkludera underrepresenterade aktörer och perspektiv och att involvera deltagare med olika ålder, kön, etnicitet, bakgrund eller med olika funktionsnedsättning.

Utöver bred representation behöver det finnas goda förutsättningar för alla berörda att medverka och få inflytande, i de utrymmen som skapas. För att lösningen ska bli användbar behövs även feedback från målgrupp och berörda samhällsaktörer om lösningarna är användbara. 

I denna del av innovationsprocessen är det vanligt att man testar många olika alternativ i lite mindre skala, genom prototyper eller pilotprojekt. Allt för att hitta just det format som passar för sammanhanget och målgruppen. I testningen görs ofta många lärdomar vilket i sin tur kan leda till stora förändringar i den initiala idén. Det här är någonting man får vara beredd på.  

Här handlar det också om att hitta formen för den sociala innovationen. Är det en verksamhet? Eller en tjänst. Eller kanske en metod, mötesplats eller en form av samarbete? 

Vägledande frågor

  • Hur kan vi utveckla lösningar som är annorlunda och bättre än de som redan är etablerade i samhället? 
  • Hur kan vi använda de horisontella principerna jämställdhet, tillgänglighet och icke-diskriminering som en resurs? 
  • Utformas lösningar som passar kvinnor och män med olika ålder, födelseland, funktionsvariation med mera? 

Metoder & verktyg

Här hittar du ett urval av metoder och verktyg som illustrerar elementet Utveckla och testa. Vissa går också utmärkt att använda som verktyg i din innovationsprocess. De har valts ut för att de fungerar i olika sammanhang och på olika platser i världen. Flera av dem främjar nytänkande, perspektivskiften, inkludering och samskapande.

Tipsa oss gärna om fler metoder du tror kan passa! 

lego

Lego Serious Play

Legos Serious Play började som en upplevelsebaserad process utformad för att användas i guidade workshops med vuxna för att främja dialog och uppmuntra reflektion, samt utveckla problemlösningsförmåga och användning av fantasi. Dock är Serious Play-set startpaket också lämpliga för att bygga kritiskt tänkande hos barn från 6 år och uppåt. Varje set är utformat för att förbättra olika färdigheter, såsom reflektion och dialog. Detta innovativa tillvägagångssätt för interaktion är en värdefull tillgång både i affärsvärlden och inom utbildning och hjälper deltagarna att öppna upp genom det lättillgängliga mediet lek.
Mer om Serious Play
open space

SKR:s Innovationsguiden

Innovationsguiden är ett stöd för att utveckla välfärden genom användardriven innovation och tjänstedesign som tagits fram av Sveriges kommuner och regioner (SKR). På deras webbplats finns en guide och metodstöd för att på egen hand gå igenom en tjänstedesignprocess, steg-för-steg. För dig som vill ha mer stöd finns även utbildningar, coachning och ett nätverk för användardriven innovation. Här finns till exempel en metod som kallas för ”Bryggan”. Genom ”Bryggan” kan ni identifiera och beskriva det som är kärnan och det speciella i just er lösning. Genom att göra det får ni ett grepp om er lösnings styrkor, vilket gör det lättare att förmedla dess nytta till andra som ska vara med att förverkliga och ta lösningen vidare ut i verksamheten. Ni utgår från tre olika perspektiv; styrkan i lösningen utifrån användarens behov, argument för att skapa förståelse i den egna organisationen och eventuella samhällseffekter som er lösning skulle kunna bidra till.
Mer om Innovationsguidens Brygga

Läs, lyssna, titta


Tipsen nedan har valts ut för att fördjupa förståelsen av elementet Utveckla och testa. De är tänkta att vara till praktisk hjälp för att utforma och driva nytänkande initiativ. Tipsen kan förhoppningsvis också tjäna som synvändor som får oss att reflektera över ”hur vi alltid gjort”, vilket banar väg för ytterligare nya sociala innovationer.  
 

De flesta av tipsen är öppet tillgängliga via angivna länkar.  

 

Rapport: En metodpalett för social innovation 

För att lösa komplexa samhällsutmaningar och få social innovation att hända måste vi hitta nya sätt att samverka. Inom ramen för projektet Social Innovation Skåne utforskades olika metoder, modeller, verktyg och överenskommelser för att uppnå tvärsektoriell samverkan och för att skapa grund för fler sociala innovationer och sociala företag. Läs rapporten.

 

Rapport: En skrift om Co-labs 

Ett Co-Lab kan startas från en (eller flera) verksamheter i samhällets olika sektorer. Utgångspunkten tas i en samhällsutmaning där en innovations- eller 
samverkansprocess är startad eller ska startas av deltagarna. Snarare än att skapa ett avgränsat labb på en bestämd geografisk plats så bygger denna modell på att skapa kunskapscirklar som kan stödja olika pågående innovationsprocesser ute i samhället och ge dem möjlighet att stärka sin design- och innovationsförmåga. Läs rapporten.

 

Rapport: Kompass för havsambassadörer – navigera mot regenerativa kulturer.  

Kompass för havsambassadörer är en arbetsbok utformad för att inspirera och vägleda individer och samhällen i att främja regenerativa kulturer. Kompassen guidar dig genom olika inlärningsupplevelser: medvetenhet, engagemang, perspektivförändringar och förändringar i dagliga rutiner. Läs rapporten.

 

Video: TedX med Alan Budge om Participatory budgeting (medborgarbudget). 

Medborgarbudget kan användas i både liten och stor skala. Det är en process som inkluderar många, och där det finns möjlighet att gå från ord till handling på ett väldigt konkret sätt. Det börjar med att bjuda in till att utveckla idéer, därefter paketeras dessa, valideras som genomförbara, för att därefter gå till omröstning. De förslag/idéer med flest röster blir finansierade och genomförda, ofta med förslagsläggaren själv involverad i hela processen. Medborgarbudget kommer ursprungligen från Brasilien där de togs fram med syfte att minska korruption och öka medborgarnas delaktighet i samhället. Konceptet har sedan spridits över hela världen. Bland annat har det använts i New York – som också ger en bra överblick över hur det går till här.

Se föredraget där Alan Budge sammanfattar medborgarbudget.

 

Podd: Obruten mark ”Barnvänliga städer för alla” 

I det här avsnittet av “Obruten mark” hör du ett samtal om vad som egentligen är en barnvänlig stad, men också hur processerna för att nå dit är minst lika viktiga – där vi kombinerar professionell kunskap, så som landskapsarkitektur och design, med barns levda erfarenheter, visioner och drömmar.