Publikation

Ecosystem models for social innovation –  Mapping and connecting regional ecosystems 

Hur kan regionala ekosystem stärka utvecklingen av social innovation? Denna rapport belyser modeller som används för att beskriva, kartlägga och sammanlänka de aktörer, strukturer och förutsättningar som påverkar social innovation på lokal och regional nivå.

Rapporten har tagits fram inom det EU-finansierade projektet BIRDS (Boosting Initiatives & Resources to Develop Social Innovation), ett transnationellt samarbete mellan de nationella kompetenscentren för social innovation i Frankrike, Portugal, Spanien och Sverige. Den fokuserar på hur regionala ekosystem kan stärkas för att skapa bättre förutsättningar för att utveckla och implementera sociala innovationer.

Under arbetet genomfördes erfarenhetsutbyten mellan projektpartnerna, där forskare och praktiker tillsammans analyserade befintliga ekosystemmodeller. Rapporten presenterar fyra modeller från Frankrike, Spanien, Portugal och Sverige samt sammanfattar centrala lärdomar och rekommendationer kring vilka komponenter som är mest användbara för att stödja social innovation på regional och lokal nivå.

Rapporten riktar sig till aktörer som arbetar med att utveckla, stödja eller främja social innovation, exempelvis inom offentlig sektor, akademi, civilsamhälle och näringsliv. Den har tagits fram av Mötesplats Social Innovation tillsammans med övriga projektpartner inom BIRDS och erbjuder både kunskap och praktiska perspektiv för att förstå och utveckla ekosystem för social innovation.

Rapporten är på engelska.

Om BIRDS

Boosting Initiatives & Resources to Develop Social Innovation (BIRDS) är ett transnationellt samarbetsprojekt mellan de nationella kompetenscentrumen för social innovation i Frankrike (Avise), Portugal (Portugal Social Innovation), Spanien (Ministeriet för sociala rättigheter, konsumentfrågor och Agenda 2030) och Sverige (Mötesplats Social Innovation). Projektet syftar till att stärka och professionalisera dessa kompetenscentrum samt bygga deras kapacitet i arbetet med aktörer inom social innovation.

Mer om BIRDS